İşlem Sonucu
Kapat

TURKISH TOWEL

| 2 ürün
Görünüm
Mavi Ağaç Baskı Peştamal
129.90 TL
Mercan Ağaç Baskı Peştamal
129.90 TL
YENİ

Osmanlı’dan günümüze uzanan hamam geleneğinin ve Anadolu kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan peştamallar, son yıllarda farklı kullanım alanlarıyla günlük hayatımıza da girmiş bulunmakta. Sandıklarda unutulmuş peştamallar yeniden gün yüzüne çıktı. Nostaljik bir ürün olarak hafızalarda yer etmişken arkasına aldığı moda rüzgarıyla şimdi altın çağını yaşıyor, popülerliğin keyfini çıkarıyor.

Peştamal Nedir?

Osmanlı’da hem kadın hem de erkekler tarafından hamamlarda örtünmek için kullanılırdı. Yanı sıra başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere farklı yörelerde giysi olarak da karşımıza çıkıyordu. Çoğunlukla pamuklu olarak el tezgahlarında üretilen uçları saçaklı dokuma bezlerdi. Son yıllarda yeniden keşfedildi ve adeta bir moda trendi oldu. Şimdi farklı ve şık tasarımlarıyla karşımıza çıkıyor. Popülerliğine paralel olarak kullanım alanları da her geçen gün genişliyor.

 Kullanımı artık sadece hamamla ve ya saunayla sınırlı değil. Plajda, banyoda, spada, spor salonunda  havlunun tahtını sallayan çok rahat ve şık bir tercih. Taşıması kolay olduğundan seyahatler için ideal. Ayrıca bu özelliği ile yaz bavullarının da vazgeçilmezleri arasına çoktan girmiş durumda.En çok kullanıldığı mevsim şüphesiz ki yaz. Artık mayo ve bikinilerin yanı sıra farklı tasarımları, rengarenk modelleriyle plaj modasına yön veriyor. Plajda kendi tarzınızı ortaya koyup stil sahibi bir görünüm için elde etmeniz için olmazsa olmazlardan. Deniz ve havuz sonrası rahatça kurulanmak için de ideal. Küçük boylarını da saçınızı kurulamak ve ya tarz bir saç aksesuarı olarak kullanmak mümkün.

Yaz modasının bir parçası olmakla birlikte tatil alışverişi listelerinin de ilk sıralarında yer alıyor. Tatil hazırlıklarınızı yaparken İKİKIZ ürünlerinden seçeceğiniz modeller hem hayatınızı kolaylaştırıyor, hem de tatil alışverişinizde size zaman kazandırıyor.Peştamal plaj minderleri ve örtüleri de sahilde rahatlık, stil ve işlevselliği bir arada sunuyor. Bahçede, plajda, piknikte ve daha bir çok alanda kullanabileceğiniz minderler ve örtüler yaz günlerini sizin için daha da keyifli hale getiriyor.

Peştamal, gittikçe yaygınlaşan kullanımıyla kendine ev dekorasyonunda da yer bulmuş durumda. Masa ve koltuk örtüsü şeklinde de değerlendirmek mümkün. Özellikle bahçe mobilyaları üzerinde yazlık evlerin dekorasyonuna ayrı bir hava katıyor.Artan talep ve ilgi doğrultusunda artık çok çeşitli modeller üretiliyor. Genellikle doğal 100% pamuk ipliği kullanılarak dokunan peştamallerin keten, bambu, ipek, viskon karışımlı olanları da mevcut.

Rengarenk ya da natürel renklerde, düz ya da çizgili, batik ya da taşlanmış... Çeşit ve modellerde o kadar fazla seçenek var ki aralarından seçim yapmak oldukça zor. Batik boyama, ağaç baskı gibi yöntemlerle çok şık ve trend modeller üretiliyor. Doku ve kumaşa özel efekt veren taşlama işlemiyle de çok tarz modeller elde etmek mümkün.

Neden Peştamal?

Bir kere havluya oranla daha hafif ve çok daha kolay kuruyor.

İnce dokusu sayesinde hızlı kurumasının yanı sıra ağırlık da yapmıyor. Suyu emiş kapasitesi ise ince yapısıyla ters orantılı. Doğal ipliklerden üretildiği için havluya nazaran suyu çok daha kısa sürede emiyor.

Çok rahat, yumuşak. Kullanımıysa bir o kadar pratik.

Yanı sıra çok da sağlıklı. Koku yapmıyor, doğal, hatta antibakteriyel özellikli. Sağlığa zararlı olmayan boyalar kullanılarak üretiliyor. Bu sebeple çocuklar ve bebekler için de gönül rahatlığıyla kullanmak mümkün.

En sevilen özelliklerinden biri de az yer kaplaması. Ağır plaj çantaları için tam bir kurtarıcı.  

Peştamal aynı zamanda çevre dostu bir ürün. Bakımı ve temizliği kolay. Ayrıca yıkadıkça yıpranmıyor, eskimiyor tam tersine ömrü daha da uzuyor.

Her zevke göre çeşitli renk ve modelleriyle de aynı zamanda çok da güzel bir hediye seçeneği. Hediye ettiğiniz  yumuşacık, zarif bir peştamalin annenizi, arkadaşınızı, hatta eşinizi mutlu edeceği kesin. Daha küçük boyutta olan peşkirlerden oluşan setler de yine çok cazip birer hediye seçeneği.

Kadınların vazgeçilmezleri arasına çoktan giren peştamaller ve peşkir setleri modern erkekler için de banyo ve plaj kullanımında rahat ve pratik birer seçenek sunuyor.

İpliğine, dokuma ve baskı yöntemine göre peştamal fiyatları çeşitlilik gösteriyor. Gayet makul fiyatlı seçeneklerden daha özel ürünlere kadar çok farklı alternatifler bulmak mümkün.

Peştamal üretiminin kalbi Denizli Buldan ve Kızılcabölük’te atıyor. Denizli peştamal üreticileri, büyük ölçüde 250-300 yıllık bir geçmişe dayanan geleneksel kara tezgahlarda elle dokuma yapıyor. Normal tezgahta dokuma mekanik olarak yapılırken kara tezgahta insan gücüyle elle dokunuyor.  İKİKIZ koleksiyonunun da bir kısmı kara tezgah dokuması. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından ilgi ve talebin artmasıyla geleneksel dokuma kültürü de canlanmış durumda. Birçok dünya markası da Denizli’de özel tasarım üretim yaptırıyor.

Peştamal İsmi Ne Anlama Geliyor?

"Püşt-Mal" kelimelerinin birleşmesiyle oluşan “peştamal” kelimesi sırt silecek anlamına geliyor. Bazı bölgelerde peştemal, paştemal, paştamel olarak farklı şekillerde söylenebiliyor.


Önceki|Sonraki

SİPARİŞİNİZİ GERÇEKTEN İPTAL ETMEK İSTİYOR MUSUNUZ?

Unutmayın, siparişinizi iptal ettiğinizde, artık üzerinde değişiklik yapamazsınız.

GEÇERSİZ ERİŞİM BİLGİLERİ

Üzgünüz, Verilen E-Posta ve Parola ile eşleşen kullanıcı hesabı yok.Parolanızı hatırlamıyorsanız, Parolanızı mı unuttunuz? bağlantısını kullanınYeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak istiyorsanız, HESAP OLUŞTUR düğmesini kullanın

Sipariş tamamlanıyor...

Teşekkür ederiz.